Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym

“Jednym z największych problemów naszych czasów jest fakt, że umożliwiamy dzieciom i młodzieży docieranie do treści, do których nie są przygotowani rozwojowo. Zmaganie się z nimi nie przyspieszy ich dorastania, ale zabierze im dzieciństwo … a niekiedy także dorosłość.”

Autorem tych słów jest pan Jakub Andrzejczak - Profesor Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekonomicznej, kierownik Zakładu Socjologii Wychowania, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor licznych badań naukowych oraz programów profilaktycznych w zakresie funkcjonowania dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym. To właśnie on poprowadził 21 listopada ciekawe szkolenie dla rodziców. Tematem spotkania były "Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym". Cytując pana profesora „rodzicielstwo w czasach współczesnych jest o wiele trudniejsze niż dawniej. Rodzice napotykają dziś na problemy, z którymi kiedyś nie musieliśmy się mierzyć.” W ciekawy sposób, zmieniając perspektywę patrzenia na te właśnie problemy, stawiając rodzicom właściwe pytania i poszukując odpowiedzi na nie, pan profesor podjął kwestie problematycznego korzystania z urządzeń cyfrowych i świata wirtualnego przez dzieci i młodzież, zwrócił uwagę na sposób w jaki wpływa on na rozwój dziecka oraz skupił się na metodach budowania zdrowych nawyków w kontakcie ze światem online. Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem przybyłych na nie rodziców oraz nauczycieli.

Renata Hymka

Data dodania: 2023-11-22 18:43:41