Aktywna Tablica

Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych –„Aktywna tablica”

W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła bierze udział w programie Rządowym „AKTYWNA TABLICA”, w ramach którego otrzymaliśmy dwa monitory interaktywne o przekątnej 65 cali. Pomoce te zostały zainstalowane w dwóch salach lekcyjnych.

Monitory te stały się ważnym narzędziem pracy nauczycieli. Wykorzystywane są i będą na różnych przedmiotach zarówno w edukacji wczesnoszkolnej, jaki w klasach IV-VIII oraz ostatniej klasy gimnazjum.

Zajęcia lekcyjne wzbogacone zostały o treści i ćwiczenia zawarte w multibookach i e-podręcznikach, które przedstawione w atrakcyjny sposób bezpośrednio wpływają na zainteresowanie uczniów. Monitory wykorzystywane są również do prezentacji filmów edukacyjnych oraz przygotowanych przez nauczycieli i uczniów prezentacji, ćwiczeń multimedialnych jako forma utrwalania zdobytej już wiedzy i umiejętności.

Monitory już od samego początku zrobiły na uczniach i nauczycielach ogromne wrażenie. Uczniowie wykonują zadania rozwijające spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia. Korzystanie z monitora rozwija percepcję wzrokowo – słuchową, pozwala samodzielnie rozwiązywać zadania z natychmiastową oceną, często w postaci dźwiękowej oraz wzrokowo – ruchowej. Trening manualny – poprzez rysowanie kształtów, wypełnianie kolorami, wzorami, kształtowanie napięcia mięśniowego poprzez odpowiednie dociskanie pisaka lub przesuwanie palcem. Interaktywność absorbuje dziecko, angażuje jego zmysły – wzrok, dotyk, słuch. Rozwija umiejętność wykonywania złożonych poleceń, które aktywizują myślenie abstrakcyjne. Monitory bardzo uatrakcyjniły zajęcia i z pewnością spowodowały, że uczniowie bardziej zaangażowali się w wykonywanie zadań.

Z programu skorzystają nauczyciele, którzy zostali przeszkoleni z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie nauczania.

Realizacja projektu obejmuje większość oddziałów szkoły oraz nauczane przedmioty.

Skład zespołu nauczycielskiego powołanego w ramach realizacji rządowego programu "Aktywna Tablica":

1. Łazińska Agnieszka- przewodnicząca, e-koordynator
  2. Białas Emil – członek zespołu