We wtorkowy poranek (1 października) oddziały Va, Vb oraz kilkoro uczniów z oddziału VIIIa wraz opiekunami udali się do kopalni „Kłodawa”. Największej i najgłębszej kopalni soli w Polsce i Europie Środkowej.
W niej wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej i jest to jedyne złoże tej soli w Europie.
Kłodawskie pokłady soli powstały 250 milionów lat temu a wydobywana z nich sól znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymywania dróg. W Kłodawie znajdują się też pokłady soli magnezowo – potasowej wykorzystywanej w celach leczniczych. Wydobycie prowadzi się tradycyjna metodą górniczą, która pozwala zachować w pełni naturalne walory kłodawskiej soli.
Uczestnicy wycieczki, pokonując najgłębszą kopalnianą trasę, dowiedzieli się dużo więcej ciekawostek związanych z powstaniem i funkcjonowaniem kopalni, których nie sposób opisać w krótkim artykule. Na całej trasie towarzyszyli im przewodnicy, opowiadając o swoim miejscu pracy z pasją i poczuciem humoru.
Wycieczkowicze wrócili z pamiątkowymi bryłami soli, które otrzymali na końcu zwiedzania. Jednogłośnie ocenili też ten wyjazd jako bardzo ciekawy pod względem edukacyjnym i turystycznym.
Ewa Stępniewska, Monika Radziszewska
99-400 Łowicz
Młodzieżowa 15