WYDARZENIA CZYTELNICZE

CZYTELNICZY UPOMINEK Z OKAZJI MIKOŁAJEK

Bibliofile nagrywają filmiki, na których czytają młodszym kolegom.

„Inicjatywa powstała spontanicznie„ – przyznają jednogłośnie uczniowie z klasy VIII b należący do Szkolnego „Bibliofila”, którzy podczas zdalnego nauczania kontaktują się ze sobą na platformie  Teams i za pomocą Messengera.

Wybraliśmy książkę „Chłopiec, kret, lis i koń”. Jest to opowieść o czterech postaciach stworzonych przez Charliego Mackesa. Lektura jest przepięknie ilustrowana czego akurat nie widać na nagraniu. Mamy jednak nadzieję, że kto posłucha wersji on-line będzie chciał mieć książkę w swojej domowej biblioteczce. Tekst i ilustracje wzajemnie się uzupełniają i przypominają o tym, co jest w życiu tak naprawdę ważne. Występujący w niej bohaterowie pocieszają w chwilach smutku oraz dodają siły w codziennych zmaganiach.

Autorem  szkolnego pomysłu i jednocześnie osobą samodzielnie montującą nagranie jest Maciek Krawczyk.

Pomysłodawca projektu podzielił książkę na kilka części (fragmentów). Każdy fragment czyta inna osoba. Prezentem mikołajkowym jest pierwsza część. Kolejne będą udostępniane co kilka dni.

Miłego słuchania i pozostańcie z nami do końca książki.

czyta Alicja Kuś

Oliwia Dańczak

„PIERWSZAKI” CZYTELNIKAMI  BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W ostatnim dniu stacjonarnej nauki  odbyło się pasowanie pierwszaków na czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z zasobów biblioteki szkolnej, poznały jej regulamin. Świetnie radziły sobie z nazwaniem zalet czytania i zasad poszanowania książek. To pierwsze szkolne doświadczenie czytelnicze zakończyło się wypożyczeniem książki przez każdego ucznia i pamiątkowym zdjęciem.

„KSIĄŻKA NIESPODZIANKA”

Książka niespodzianka to akcja czytelnicza zachęcająca do wypożyczenia książki , o której nic nie wiemy, książki która ma być niespodzianką i prezentem literackim.

Skorzystanie z tej propozycji było bardzo proste. Wystarczyło przyjść do biblioteki szkolnej i wypożyczyć książkę opakowaną w szary papier. Przedsięwzięcie było starannie przygotowane przez Szkolny Klub Bibliofil ze szczególnym zaangażowaniem kilu osób: Marysi Kozaneckiej, Wiktorii Motyl, Gabrieli Wilk, Nadii Błasiak oraz Leny Zawadzkiej.

Ta propozycja czytelnicza miała zachęcić  do poszukiwań literackich i wyjścia poza swoje czytelnicze przyzwyczajenia. Książkę niespodziankę wypożyczyło ponad 70 osób.

Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.

Podczas tegorocznej akcji Balladynę czytano w 3200 miejscach. Na mapie Narodowego Czytania nie zabrakło naszej szkoły. Uczniowie z klas VII i VIII z zaangażowaniem włączyli się do głośnego czytania fragmentu lektury. Pamiątką po tym wydarzeniu są zdjęcia i okoliczna pieczęć.

CZYTELNICZE PORANKI

Czytanie ma same zalety – stymuluje umysł , uspakaja, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, ćwiczy analityczne myślenie, rozwija wrażliwość. Dlatego czytajmy jak najczęściej i korzystajmy z akcji takich jak „Poranki czytelnicze”.

Czytelnicze poranki to nowa inicjatywa skierowana do uczniów z klas I –III.

Rozpoczynają się o 7.45 a kończą o 8.00.  Każdego dnia zapraszane są chętne dzieci z innej klasy.

Jak wyglądają nasze poranki? Zobaczcie sami (galeria zdjęć)!

Dobrze nam jak w domu. Siedzimy, słuchamy a Pani Ewa zabiera nas w tajemniczy świat książkowych bohaterów. „Jest tu taki fajny klimat”- mówi Kuba z kl. III b.

DZIEŃ POSTACI Z KSIĄŻKI

Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej bibliotece odbywało się wiele wydarzeń czytelniczych. Najmłodsi uczniowie brali udział w Porankach Czytelniczych.  Czytelnicy  z klas I- VIII mogli wypożyczyć „książkę niespodziankę”. Jedną z ostatnich inicjatyw jest Dzień Postaci z Książki , który odbył się 23 października. W książkowych bohaterów wcieliło się 27 uczniów z klas I – VI.  Uczestnikom wykonano zdjęcia, na podstawie których wyłonieni zostaną zwycięzcy.

Wyniki będą podane w najbliższym czasie (poniedziałek/wtorek) na stronie biblioteki szkolnej.

Dzieciom i rodzicom bardzo dziękuję za aktywność, pomysłowość w wykonaniu strojów. Mam nadzieję, że to wydarzenie  pozwoliło zapomnieć o codziennych trudnościach . Na pewno sprawiło dużo radości uczniom.

POSTACIE Z KSIĄŻEK – NAGRODZONE KOSTIUMY

Decyzją jury nagrody za najciekawsze stroje  bohaterów książkowych otrzymują:

Pałatyński Maciej(I b) – strażak Wojtek,

Emilia Zawiślak (II b) – Calineczka,

Nina Gorący (II a) – Czerwony Kapturek,

Filip Trojanowski (II a) – Doktor Dolittle,

Kuba Chmielecki (III b) –Spider Man,

Amelka Dańczak (III b) – Pippi Pończoszanka,

Sandra Wilk (III b) – Kot w butach,

Lena Siekierska (III b) – Baba Jaga z Jasia i Małgosi,

Hanna Modzelewska (IV c) – Hermiona,

Antoni Czekalski (IV a) – Pinokio,

Błasiak Nadia (VI c) – Ania z Zielonego Wzgórza,

Majcher Gabriel (VIc) – Mikołajek.

Wszystkie nagrody są równorzędne.  Zwycięzcom gratulujemy!

Data dodania: 2020-09-26 20:50:55
Data edycji: 2020-12-17 19:24:22