Wycieczka do stolicy Wielkopolski - Poznania

13 czerwca wczesnym rankiem uczniowie z klas drugich i trzecich wraz z nauczycielami wybrali się na całodniową wycieczkę do stolicy Wielkopolski - Poznania.

Pierwszy punktem zwiedzania była Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła – najstarsza polska katedra (od 968), położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski w Poznaniu. To miejsce pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalne miejsce chrztu Mieszka I. Wraz z przewodnikiem dzieci miały przyjemność zwiedzić najstarszy zabytek miasta.

Następnie uczniowie udali się na Stary Rynek w Poznaniu - centralny plac lokowany w 1253 r. na lewym brzegu Warty, który został wytyczony na planie kwadratu o boku 141 m. Pod względem wielkości rynek staromiejski w Poznaniu jest trzecim w Polsce: po krakowskim i wrocławskim. Motywem przewodnim zwiedzania tego miejsca było śledztwo, jakie przewodnik – detektyw przeprowadził wraz z grupą pomocników, aby odkryć historię miasta. Lekki, żartobliwy ton przewodnika-animatora oraz używane przez niego gadżety sprawiały, że podczas zwiedzania Starówki dzieci uczyły się poprzez zabawę, a co najważniejsze – doskonale się bawiły. Historia Poznania, jaką poznali, ożywiona była za pomocą rekwizytów związanych z danym miejscem. Na przykład przy pręgierzu, gdzie kat miejski wymierzał kary, pokazano narzędzia jego pracy, a mali detektywi zgadywali do czego dane przedmioty służyły. Wszystkie punkty trasy oraz odwiedzane obiekty pokazane były z innej perspektywy, wprowadzając ciekawe zadania, angażując uwagę i pomagając zapamiętać najważniejsze rzeczy.

Kolejnym punktem było Rogalowe Muzeum, w którym uczniowie poznali legendę opowiadaną w gwarze poznańskiej o powstaniu Rogali Świętomarcińskich. Wszyscy wzięli udział w etapach wypieku tradycyjnego poznańskiego ciastka pod czujnym okiem Rogalowego Mistrza.

Zwieńczeniem wycieczki był pyszny obiad w meksykańskiej restauracji oraz zakup pamiątek.

Uczniowie zadowoleni, choć zmęczeni z pełnej wrażeń i pysznych smaków wyprawy, wrócili do Łowicza około godz. 20.30.

Anna Raróg, Magdalena Skoneczna

Data dodania: 2024-06-16 21:19:57