Udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile

Akcja Żonkile jest przedsięwzięciem, które upamiętnia 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypomina o walce Żydów o wolność i godność.

Uczniowie naszej szkoły, kolejny raz, przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, włączyli się w działania upamiętniające to tragiczne wydarzenie. Szczególnie zaangażowały się uczennice klasy VIIIa i VIIIc: Zofia Piechowska, Wiktoria Godos, Hanna Wróbel, Lena Antczak, Matylda Dobrzyńska, Zuzanna Stelmaszczyk, Agata Golec, Patrycja Jabłońska.
W tygodniu poprzedzającym rocznicę, pod kierunkiem pani Ewy Stępniewskiej, wycięły ponad 300 papierowych żonkili, jednego z najbardziej znanych symboli powstania w getcie warszawskim. Przygotowały również wystawę poświęconą historii tamtych dni. Wolontariuszki, 19 kwietnia, rozdały papierowe kwiaty społeczności szkolnej. Tego dnia chętni uczniowie starszych klas w bibliotece szkolnej obejrzeli film przygotowany przez muzeum Polin. Była to 18 minutowa animacja na podstawie książki Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem". Po obejrzeniu filmu i rozmowie uczniowie stwierdzili, iż akcja jest ważna z kilku powodów. Jednym z nich jest upamiętnienie tragedii, która się wydarzyła. Istotne jest też to, by mówić i przypominać o tym, jak ważna jest godność ludzka niezależnie od poglądów, wyznania, pochodzenia.

#AkcjaŻonkile

#ŁączyNasPamieć