TORUŃ AKTYWNIE

11 maja 2023 roku uczniowie klas czwartych ruszyli na wycieczkę do Torunia. Najpierw czwartoklasiści poznawali najważniejsze zabytki Torunia i ich historię poprzez zabawę, odnajdywanie wskazówek, rozwiązywanie zagadek i krzyżówki. Z każdą grupą szedł przewodnik, który pomagał w realizacji zadań i opowiadał o historii miasta. Uczestnicy dowiedzieli się, m.in.  jakie imię nosił Flisak, ile jest żabek przy fontannie, a także jakie przysmaki podaje się w Starym Młynie. Oczywiście zdobyli również wiedzę na temat wybitnego astronoma – Mikołaja Kopernika. Zwiedzanie miasta w formie gry terenowej „Odkrywcy toruńskich tajemnic” dostarczyło dużo wrażeń.

Następnie uczniowie udali się do Fortu IV, który jest przykładem doskonale zachowanego obiektu fortecznego zewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń z końca XIX wieku. Dzięki wyjątkowej atmosferze tego miejsca mogli się przenieść w czasie do wieku pary i telegrafu. Trasa zwiedzania wiodła poprzez część koszarową podziemnymi tunelami do części bojowej, w której można zobaczyć stanowiska ochrony dna fosy, a także zaczerpnąć łaski losu w "szczęśliwej latrynie". Interesujące okazało się zwiedzanie tegoż fortu z płonącymi pochodniami.

Na terenie Fortu IV uczniowie wzięli udział w prowadzonych przez instruktorów grach i zabawach na świeżym powietrzu, na które składały się konkurencje integracyjne: sztafeta z granatem, przechodzenie przez hula hop, narty wieloosobowe, przeciąganie liny.

Po wyśmienitej zabawie w promieniach słońca (pogoda bardzo sprzyjała) czwartoklasiści udali się na warsztaty wypieku piernika. Uczestnicy zajęć wcielili się w fortecznych kuchcików i pod czujnym okiem mistrzów cechowych zrobili piernik dekoracyjny. Warsztatom towarzyszyła prezentacja oraz poczęstunek toruńskimi pierniczkami. Uczniowie dostali na pamiątkę przez siebie zrobiony piernik oraz certyfikat.

Po ciężkiej pracy w fortecznej kuchni przyszedł czas na posiłek, kiełbaskę z ogniska, którą każdy musiał sobie upiec.

Ten dzień uczniowie spędzili bardzo aktywnie i wrócili do domów pełni wrażeń.

Aleksandra Kłosińska

Anna Kutkowska