Światowy Dzień Ziemi w SP7

22 kwietnia to wyjątkowa data. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Święto to promuje dbanie o naszą planetę, a tym samym proekologiczne zachowania. W tym dniu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyszli ubrani w kolorach Ziemi – zielonym i niebieskim.

Dla dzieci z klas 1 – 3 nauczyciele stworzyli w pracowni ekologicznej Escape Room. Tego dnia sala nr 4 stała się dziecięcym pokojem zagadek czyli Ekolandią. Każda grupa, odwiedzająca to miejsce, miała różne, ekologiczne zadania do wykonania np. krzyżówki, łamigłówki, wykreślanki, działania matematyczne, puzzle, kodowanie, rozkodowywanie. Wszystko po to, aby otrzymać tytuł Przyjaciela Przyrody.

Podsumowującym elementem tego dnia była tzw. „ wymianka zabawek”przyniesionych z domów. Miała ona uświadomić naszym uczniom problem zużycia wody, o którym rozmawialliśmy wcześniaj na zajęciach. Korzystamy z wody w sposób pośredni i bezpośredni. Bezpośrednio czyli wykorzystujemy ją do picia, mycia, prania, sprzątania,... Wodę zużywaną pośrednio nazywamy "wirtualną", ponieważ została ona wykorzystana na potrzeby wyprodukowania towaru, który już nabyliśmy lub usługi, z której korzystamy. Wszystko,czego używamy,co nosimy, kupujemy i jemy, wymagało do powstania wody.

Np.    wzięcie prysznica – 40-50 l,

kąpiel w wannie - 120-150 l,

produkcja pary jeansów - 7 600 l,

produkcja wołowiny – 15 000 l,

produkcja laptopa - 26 720 l.

Dzień ten miał na celu kształtowanie postaw ekologicznych oraz integrację wśród najmłodszych. Wszyscy dobrze się bawili, a przy okazji również wiele nauczyli.

Anna Raróg, Magdalena Skoneczna

Data dodania: 2024-04-30 22:35:01