Spektakl Teatru Pinokio „Wolę się ścigać niż zakochiwać”

22 października w łódzkim Teatrze Pinokio miała miejsce premiera spektaklu „Wolę się ścigać niż zakochiwać”. 7 listopada obejrzała ją młodzież gimnazjalna ze Szkoły Podstawowej nr 7.

Spektakl powstał z inspiracji książką „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Eleny Favili i Francesci Cavallo. Autorki chciały stworzyć nowe baśnie dla dziewczynek, w których superbohaterkami są prawdziwe kobiety. W spektaklu artyści przywołują wiele wyjątkowych kobiet i dziewczyn, zarówno z przeszłości, jak i z czasów współczesnych. To opowieści o pokonywaniu przeszkód, o podejmowaniu własnych decyzji, o nietypowych wyborach wynikających z niezgody na społeczne wzorce i oczekiwania wobec dziewczyn.

- Zainteresowało nas wiele kobiecych scenariuszy i wielość ról społecznych. Buntowniczki, tupeciary to kobiety, które nie boją się mierzyć wysoko i mówić własnym głosem. O osiągnięciach większości z nich nie dowiemy się jednak w szkole. Chcemy pokazać kobiecą perspektywę, nieobecną na listach lektur, na lekcjach historii, geografii, fizyki czy matematyki. Tworzymy katalog brawurowych bohaterek (podróżniczek, odkrywczyń, aktywistek, wojowniczek), żeby pokazać jaką moc ma niezależność i siła kobiet – czytamy w opisie sztuki.

Spektakl wraz z działaniami edukacyjnymi ma dać możliwość, zarówno dziewczynom, jak i chłopcom, do skonfrontowania się ze stereotypami i uprzedzeniami dotyczącymi płci, często nieuświadomionymi, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Zanim młodzież gimnazjalna ze Szkoły Podstawowej obejrzała spektakl, wzięła udział w warsztatach, podczas których przyjrzała się stereotypom. Organizując „burzę mózgów” stworzyli wyobrażenia na temat tego, co uchodzi za tzw. „normę” w przypadku płci („prawdziwy chłopak”, „prawdziwa dziewczyna”). Drugi etap działań warsztatowych to czas na zbieranie idei, skojarzeń i obserwacji widzów spektaklu.

Źródło: https://lowicz24.eu/artykul/artysci-z-teatru-pinokio/554105

Data dodania: 2018-11-07 19:37:00