Przygotuj się na bezpieczne wakacje z OSE!

Od cyberbezpieczeństwa nie ma urlopu. FOMO, szkodliwe treści i wiele innych – zobaczcie nasze materiały i dowiedzcie się, na co powinniśmy uważać w wakacje i nie tylko.

Krem z filtrem, czapka z daszkiem, śpiwór i parawan na pewno spakowane – jednak to nie wszystko, o co muszą zadbać rodzice latem. Zapoznajcie się z naszymi materiałami i dowiedzcie się, co zrobić, by wakacje były dla dzieci nie tylko wesołe, ale także cyberbezpieczne. Przygotujcie się na bezpieczne lato z OSE!

Webinary

Przed nami czas letniego odpoczynku i beztroskiej zabawy. O jakich aspektach bezpieczeństwa w sieci powinni pamiętać rodzice i na jakie wirtualne pułapki uczulić dzieci? Odpowiedzi dostarczą nasze webinary z udziałem ekspertów. Koniecznie zobaczcie nagrania!

„Jak dzieci spędzą wakacje? I jak możemy je do tego przygotować?”

Webinar Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i Dyżurnet.pl pomoże poznać ważne zasady, o których opiekunowie powinni pamiętać podczas wakacji. Prowadząca spotkanie ekspertka NASK Martyna Różycka nie tylko omawia różne wirtualne zagrożenia i tłumaczy, jak zabezpieczać sprzęt dziecka, ale też przybliża rodzicom pozytywną stronę internetu i podpowiada, jak uczniowie mogą wykorzystać jego możliwości do twórczego spędzenia wakacji.

Zobaczcie webinar „Jak dzieci spędzą wakacje? I jak możemy je do tego przygotować?”

Wakacje to też czas, gdy chętniej dzielimy się w mediach społecznościowych zdjęciami naszych dzieci. Zabawy na plaży, wspólne wycieczki rowerowe czy zabawne sytuacje – wszystkie te chwile uwieczniamy na pamiątkę. Jednak czy każda z nich powinna znaleźć się w sieci? Eksperci – Anna Rywczyńska (NASK), Paweł Małaszyński (ambasador kampanii OSE), Marcin Perfuński (dziennikarz, influencer, supertata.tv) i Marta Wojtas (psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, trenerka) – opowiadają, o czym warto pamiętać, udostępniając w internecie zdjęcia swoich dzieci, oraz wyjaśniają, z jakimi zagrożeniami może się wiązać nierozsądne publikowanie wizerunku.

Obejrzyjcie webinar „Rodzinny album z wakacji, czyli czego o dzieciach nie powinien wiedzieć internet”

Kursy e-learningowe

Pomocą w odkrywaniu pułapek wirtualnego świata są też nasze e-kursy, przygotowane specjalnie z myślą o dorosłych – nauczycielach i rodzicach. Znajdziecie je na bezpłatnej platformie OSE IT Szkoła.

„Sharenting. Czy warto mieć rodzinny album w sieci?”

Najnowszy kurs OSE to prawdziwe kompendium wiedzy na temat bezpiecznego dzielenia się wizerunkiem dziecka w sieci. Rodzice dowiedzą się z niego, czy warto publikować w internecie wszystkie kadry z życia dziecka i jakie nieprzyjemne, a często nawet niebezpieczne, konsekwencje mogą się z tym wiązać. Uczestnicy kursu poznają też ważne definicje (m.in. oversharingu czy troll parentingu) oraz zapoznają się z wynikami badań dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Rozpocznijcie kurs „Sharenting. Czy warto mieć rodzinny album w sieci?”

„Zrozumieć FOMO”

Materiał przekazuje wiedzę na temat przeciwdziałania problemowemu korzystaniu z internetu i urządzeń cyfrowych. Kurs podpowiada też, jak rozpoznawać pierwsze symptomy FOMO i nadużywania nowych technologii, a także jak poznać różnice między lękiem przed odłączeniem a problemowym używaniem internetu. Ponadto materiał zawiera pomocny quiz, który pozwoli sprawdzić, czy problem lęku przed odłączeniem dotyczy również Was.

Rozpocznijcie kurs „Zrozumieć FOMO”

I wiele więcej!

Webinary i e-kursy to jednak nie wszystko! W cyfrowej ochronie dzieci podczas wakacji pomoże rodzicom również aplikacja OSE – mOchrona.

Aplikacja nie tylko ułatwia opiekunom ustalanie reguł dotyczących korzystania z sieci, ale daje też dostęp do informacji o aktywnościach dziecka na jego urządzeniu oraz pomaga w zdiagnozowaniu potencjalnych problemów i zagrożeń online. Dzięki niej rodzice mogą też ograniczać dostęp do stron i aplikacji szkodliwych lub nieodpowiednich dla dziecka.

mOchrona dostępna jest bezpłatnie w oficjalnych sklepach z aplikacjami. Pobierz apkę już dziś!

Więcej informacji o aplikacji na stronie: ose.gov.pl/mochrona.

Obejrzyj tutorial, który podpowie jak zainstalować i obsługiwać aplikację mOchrona.

Pamiętajcie też, by na bieżąco śledzić nasze strony: ose.gov.pl i OSE IT Szkoła oraz wpisy na Facebooku OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna – specjalnie na lato przygotowaliśmy aż dwie serie! Od lipca przez całe wakacje wypatrujcie naszych aktualności. We wtorki na OSE IT Szkole czekać będą na Was teksty z cyklu „Letnia Akademia OSE 2022”, zaś na ose.gov.pl – czwartkowa seria „Bezpieczni w sieci z OSE na wakacje”. O czym będą? Na razie to niespodzianka! Możecie być jednak pewni, że nie zabraknie w nich wielu przydatnych informacji o bezpieczeństwie w sieci zarówno dużych, jak i małych użytkowników nowych technologii. Bądźcie z nami!

Data dodania: 2022-06-28 19:01:36
Data edycji: 2022-07-01 19:07:42