Projekt edukacyjny „Z – jak Ziemia”

W marcu i kwietniu 2023 r. realizowany był w klasach pierwszych projekt edukacyjny „Z – jak Ziemia”, którego celem było podniesienie świadomości uczniów na temat globalnych wyzwań związanych z ochroną Ziemi. Wychowawcy klas uczestniczyli w spotkaniach wprowadzających do akcji Światowy Dzień Wody oraz w webinarach organizowanych przez PAH: ,,Woda i susza. Jak globalne ocieplenie wpływa na wojny i migracje” prowadzone przez prof. Jacka Piskozuba i ,,Z nauki o Klimacie” z udziałem prof. Szymona Malinowskiego.

Dnia 22 marca uczniowie wzięli udział w akcji „Światowy Dzień Wody”. Poprzez oglądanie prezentacji multimedialnej i animacji edukacyjnej "Woda nie tylko w kranie" dzieci zapoznały się z różnymi sposobami pozyskiwania wody oraz zrozumiały, że wszyscy ludzie potrzebują wody, a brak dostępu do niej ma realne konsekwencje dla nas wszystkich. Uczniowie stworzyli wspólną pracę plastyczną „Co dla ludzi oznacza brak dostępu do czystej wody?”, która została wyeksponowana na szkolnym korytarzu. W ramach obchodów Dnia Ziemi przeprowadzono cykl zajęć dotyczących ochrony naszej planety. Uczniowie podjęli cztery wyzwania w programie Mistrzowie Klimatu z Cartoon Network:

1. Do drugiego śniadania włożyć choć jedno warzywo.

2. Wykonać prace plastyczną z wykorzystaniem makulatury / nauczyć się piosenki ,,Śmieciu precz!”.

3. Drugie śniadanie i napój przynieść w pojemnikach wielokrotnego użytku.

4. Zrobić selfie na tle drzewa.

Realizacja projektu poza przekazywaniem treści ekologicznych pomogła dzieciom lepiej zrozumieć świat, rozwinęła postawę otwartości i odpowiedzialności za naszą planetę. Uświadomiła jak ważna dla nas i życia na Ziemi jest ekologiczna postawa człowieka.

Agnieszka Gajda, Aleksandra Mika, Marta Szram

Data dodania: 2023-05-02 12:31:18