11 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 7 w Łowiczu zagościli bohaterowie dzieł literackich, którzy uświetnili obchody Dnia Języka Polskiego.
Za pomocą magicznego krzesła spełnialiśmy razem z Andrzejem Maleszką swoje marzenia. Ze zbójcerzami i Czerwonym Kapturkiem walczyliśmy ze Smokiem Wawelskim. Po opuszczeniu świata baśni i legend udaliśmy się na ucztę na mityczny Olimp, skąd na skrzydłach Dedala i Ikara poszybowaliśmy do krainy fantasy, zasiadając na tronach Ker-Paravel. Nie można wiecznie rządzić, a podróże w literackim czasie mogą rzucić prawdziwego czytelnika w różne światy. W pewnym momencie z Aliną i Balladyną znaleźliśmy się w wiejskiej chacie nad jeziorem Gopło, skąd Mały Książę chciał zabrać nas do swojej Róży, ale na naszej drodze stanął mur graniczny z Fredrowskiej komedii. Z pomocą przyszli nam Ron, Harry i Hermiona, którzy zrobili psikusa, przenosząc nas nie do Hogwardu, a ku radości noblisty – Sienkiewicza, na małą wysepkę w Aspinwall, skąd wraz ze Skawińskim pożegnaliśmy literackie krainy, wracając do szkolnej rzeczywistości.
Miłośnicy książek mogli sprawdzić swoją literacką wiedzę w konkursie o tytuł Mistrza Wiedzy o Lekturach. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy IV b – Aleksander Rutkowski i Antoni Kłosik oraz uczniowie klasy Va – Gabriela Plichta i Maria Wrońska.
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali przygotowane przez siebie stroje ulubionych postaci książkowych. Idealnie wcielili się w bohaterów: Hagrida z powieści o Harrym Potterze – Jan Dzwonkowski oraz węża z „Małego Księcia” – Gabriela Gawlik. Obydwoje ex aequo zajęli I miejsce. Kostiumem Hermiony z powieści o Harrym Potterze zauroczyła komisję Zofia Piechowska, zajmując II miejsca, a Bóbr z „Opowieści z Narnii” – Szymon Ołubek - otrzymał III miejsce.
Niewielu z nas już pamięta słowa wieszcza – Juliusza Słowackiego: „Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. My wierzymy natomiast w to, iż nie ma znajomości języka polskiego bez czytania książek. Dlatego, promując czytelnictwo, nagrodziliśmy uczniów, którzy przeczytali najwięcej powieści. Są to: Bartłomiej Ciupa, Patrycja Jabłońska oraz Marcel Jagura.
Ci, którzy odziedziczyli talent po Józefie Chełmońskim, wykonali i zaprezentowali plakaty wybranych dzieł literackich.
Ze słowami piosenki „Witajcie w naszej bajce…” odwiedziliśmy uczniów klas I, II, III, czytając im fragmenty powieści Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”.
Odrobina poczucia humoru, dystans do siebie i dobra zabawa sprawiły, że nie zapomnimy tego dnia.
Ponadto mamy nadzieję, że niejeden uczestnik po powrocie do domu otworzy książkę i przeniesie się w literacki świat.
Aleksandra Kłosińska, Joanna Pietrucha, Ewelina Szczepanik
99-400 Łowicz
Młodzieżowa 15