Marcowy dzień w Łodzi

29 marca 2023 roku uczniowie klas czwartych udali się na wycieczkę do Łodzi, gdzie na scenie Teatru Jaracza obejrzeli spektakl pt. „Hobbit”. Sztuka oparta jest na powieści J.R.R. Tolkiena - to klasyka literatury fantasy rozpowszechniona na całym świecie.

Hobbit Bilbo Baggins wraz z drużyną krasnoludów (byli nią widzowie) na czele z Thorinem oraz czarodziejem Gandalfem wyruszają do Samotnej Góry, aby pokonać smoka Smauga, który zagarnął majątek krasnoludów i wzbudza postrach wśród ludzi z miasta Esgaroth.

Przedstawienie wypełnione piosenkami, kostiumami ze świata Hobbita, elfów czy krasnoludów, bogactwo rekwizytów zrobiło duże wrażenie na naszych uczniach.

Następnie uczestnicy wyprawy skierowali kroki do Black World – miejsca, gdzie można poznać świat niewidomych.

W specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach, w całkowitej ciemności, pod okiem czujnego, niewidomego przewodnika można było doświadczyć na własnej skórze, jak i z czym na co dzień zmaga się osoba niewidoma, jak funkcjonuje w otoczeniu.

Spotkanie z niewidomymi, rozmowa z nimi, możliwość zadawania pytań sprawiły, że uczniowie przekonali się, że osoby niewidzące mogą normalnie funkcjonować i wykonywać te same czynności, co inni. Mają różne zainteresowania i upodobania, pracują, zakładają rodziny, są szczęśliwe.

Aleksandra Kłosińska

Data dodania: 2023-03-30 22:10:24