Łowicki Promienisty Rajd Nocny Szlakiem Niepodległości

Prawie 180 osób wzięło udział w Łowickim Promienistym Rajdzie Nocnym Szlakiem Niepodległości zorganizowanym przez łowicki oddział PTTK w nocy z 10 na 11 listopada. Uczestnicy już o północy świętowali 100. rocznicę odzyskania przez Ojczyznę wolności po 123 latach zaborów.

Nocny rajd nawiązywał do historycznych wydarzeń sprzed stu lat, gdy członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej z miasta i okolicznych wsi przystąpili do rozbrajania Niemców w Łowiczu. Jego uczestnicy spotkali się w sobotni (10 listopada) wieczór na łowickim Starym Rynku.

Piechurzy w grupach liczących od 40 do 50 osób zostali przewiezieni do Kocierzewa, Łyszkowic, Julianowa i Zdun, skąd wyruszyli w pieszą podróż. Trasy wędrówki liczyły od 13 do 16 kilometrów.

- Uczestnicy rajdu znajdowali się pod opieką kadry oraz przewodników PTTK, którzy na poszczególnych trasach wędrówki zapoznawali ich z miejscami pamięci - relacjonuje przewodnik Zdzisław Kryściak. - Podczas rajdu oddawano hołd bohaterom walki o niepodległość i walki o jej utrzymanie przy wielu cmentarzach, pomnikach, mogiłach i tablicach powiatu łowickiego i Łowicza.

Grupy zakończyły wędrówkę po północy, pod pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej, gdzie złożono kwiaty, zapalono 100 zniczy ułożonych w biało-czerwoną flagę oraz odśpiewano hymn państwowy oraz przybliżono przebieg rozbrajania Łowicza. W obchodach uczestniczył burmistrz Krzysztof Kaliński.

W rajdzie licznie uczestniczyła również młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łowiczu. Grupy szkolne otrzymały pakiety edukacyjne zawierające publikacje książkowe, m.in. o tematyce niepodległościowej przekazane przez Urząd Miejski.

Każdy z uczestników otrzymał elementy odblaskowe, specjalny certyfikat z okolicznościową pieczęcią, pocztówkę z komendantem Stefan Cieślakiem, który rozbrajał Łowicz w 1918 r. oraz znaczek rajdowy.

Rajd został zorganizowany w ramach konkursu Małe Granty 2018

Fot. T. Caban, K. Kryściak, P. Pięta, A. Gajda, lowiczanin.info