Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymują od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. W SP 7 Łowicz uczniowie mają możliwość wykorzystywania przyrządów w ramach wielu zajęć: plastycznych, technicznych, informatycznych, na kołach zainteresowań i innych zajęciach.

Jednym z pierwszych sprzętów, z którymi zapoznali się uczniowie była kamera i aparat fotograficzny. Na początku uczniowie na zajęciach kół zainteresowań zapoznali się z urządzeniami, ich budową i przeznaczeniem. Przy okazji ćwiczeń wykonali setki fotografii oraz wiele filmików w różnych miejscach szkoły. Wykorzystali pomoce do sfotografowania uroczystości szkolnych, wystaw i okolicznościowych kiermaszów, a także do  utrwalania niektórych uroczystości i wydarzeń szkolnych. Uczniowie uczą się prawidłowego kadrowania i ustawień aparatu na statywie albo gimbalu, wykorzystując naturalne oświetlenie oraz SOFTBOX. Poznają tajniki obsługi  kamery, wykorzystania mikrofonów kierunkowych oraz montowania filmów.

Kolejnym narzędziem, wykorzystywanym przez uczniów są długopisy 3D. Świetna pomoc, która przypadła wszystkim do gustu. Uczniowie chętnie nimi rysują i tworzą różne obiekty trójwymiarowe. Początkowo zapoznali się z obsługą, wymianą filamentu i bezpiecznym korzystaniem z urządzenia.

Jednym z najciekawszych urządzeń w ramach projektu Laboratoria Przyszłości jest drukarka 3D. Pozwala dzieciom na aktywne uczestniczenie w procesach projektowania i obserwowania, jak ich wiedza przyczynia się do powstawania rzeczywistych przedmiotów. Podczas zajęć są zainteresowani całym procesem od momentu projektu w komputerze do zakończenia druku 3D. Powstają różne proste przedmioty o niewielkich rozmiarach ze względu na możliwości jednostki lekcyjnej.

Agnieszka Łazińska

Data dodania: 2023-06-07 22:23:45