Jak zadbać o bezpieczeństwo w Internecie?

Przedstawiamy podstawowe zasady, jakimi powinien kierować się każdy użytkownik, który chce zadbać o bezpieczeństwo w Internecie.

Ochrona komputera

- używaj oprogramowania antywirusowego i zapory sieciowej,

- systematycznie aktualizuj oprogramowanie, zarówno system operacyjny, jak i zainstalowane w nim aplikacje,

- używaj filtrów antyspamowych,

- twórz kopie zapasowe danych,

- używaj szyfrowania do bezprzewodowego łączenia się z Siecią.

Zagrożenia online

- jeśli kupujesz produkty przez Internet, zawsze sprawdzaj sklepy lub firmy, z których usług zamierzasz skorzystać,

- unikaj kupowania w sklepach, które nie podają adresu kontaktowego i regulaminu,

- jeśli korzystasz z serwisów aukcyjnych, wybieraj tych sprzedawców, którzy mogą pochwalić się przynajmniej 90 % pozytywnych komentarzy i ocen,

- ignoruj oferty handlowe otrzymywane od nieznanych ci nadawców,

- używaj bezpiecznych systemów płatności lub płać kartą.

Ochrona prywatności

- korzystaj z najbardziej aktualnych wersji przeglądarek internetowych,

- twórz mocne hasła,

- nie używaj tych samych haseł do logowania się w różnych serwisach i usługach,

- zadbaj o właściwy poziom prywatności w serwisach społecznościowych,

- uważaj na treści, które publikujesz w takich serwisach.

Źródło:

Proszę obejrzeć film: Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci pod poniższym adresem

Precyzując:

• Używaj bezpiecznych, silnych haseł

Bezpieczne hasła to jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia swoich danych w Internecie. Względnie prosta zmiana może uchronić Twoje konto bankowe lub pocztę zawierającą poufne dane. Jak powinno wyglądać silne hasło? Zaleca się, by hasło składało się z przynajmniej 12 znaków, zawierało duże i małe litery, liczby oraz znaki specjalne.

Niestety przy obecnej liczbie portali i kont, do których logujemy się codziennie, trudno zapamiętać wszystkie hasła, przez co użytkownicy wielokrotnie używają tego samego hasła. Stwarza to dodatkowe niebezpieczeństwo, dlatego warto zainwestować w program antywirusowy z menadżerem haseł. Menadżer nie tylko bezpiecznie przechowuje zapisane hasła, ale także ułatwia bezpieczne korzystanie z Internetu.

• Zabezpiecz swój komputer przed złośliwym oprogramowaniem

Wirusy, trojany, programy szpiegujące, ransomware – to tylko kilka z najgroźniejszych rodzajów oprogramowania, które narażają bezpieczeństwo Twoich danych, finansów, a nawet tożsamości. Aby zabezpieczyć się przed takimi zagrożeniami zaleca się używać sprawdzone oprogramowanie antywirusowe, który spełnia potrzeby Twojej firmy czy domu.

• Bezpiecznie przeglądaj strony i oglądaj filmy

Dużo podróżujesz i łączysz się z otwartymi sieciami Wi-Fi? Chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? Zaufany VPN (wirtualna sieć prywatna) zaszyfruje dane kiedy przeglądasz Internet. Niezależnie od urządzenia czy systemu operacyjnego, w prosty sposób stworzysz bezpieczne połączenie między tobą a dowolną stroną, którą odwiedzasz.

• Kontroluj treści w swoim domu

Według raportów NASK, dzieci już od 7 roku życia potrafią płynnie poruszać się w Internecie. Niestety, w sieci istnieje wiele treści i stron, które dzieci nie powinny odwiedzać. Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci zaleca się zainstalować oprogramowanie z narzędziami kontroli rodzicielskiej. Dzięki niemu możesz kontrolować nie tylko na jakie strony dzieci mogą wchodzić, ale także jakie aplikacje mogą włączać oraz ile czasu spędzają przy komputerze czy smartfonie.

• Prowadzisz stronę? Ona też może być zagrożona

Wiele firm w dzisiejszych czasach prowadzi własne strony internetowe, na których znajdują się różne dane i pliki. Istnieją rodzaje złośliwego oprogramowania, zagnieżdżające się na witrynach internetowych w celu wykradania danych lub rozprzestrzeniania wirusów na komputery odwiedzających osób. Aby zabezpieczyć swoją stronę i zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom, możesz skorzystać z zaawansowanej ochrony strony internetowej.

• Uważaj na phishing, czyli próby wyłudzenia danych!

Phishing jest jedną z najczęściej używanych metod ataku, przez co jest też najbardziej dochodowy dla przestępców.

Źródło: https://blog.home.pl/2020/02/dzien-bezpiecznego-internetu-jak-poprawic-bezpieczenstwo/

Data dodania: 2020-03-18 15:25:53
Data edycji: 2020-03-18 15:36:47