Inscenizacja Nocy Listopadowej

26-29 listopada 2020 r. – III Inscenizacja Nocy Listopadowej

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

w tym roku 29 listopada przypada okrągła 190. rocznica wybuchu powstania listopadowego. Od dwóch lat przygotowujemy dla Państwa Inscenizacje Nocy Listopadowej. Rozpoczęliśmy w 2018 r., gdy wspólnie świętowaliśmy stulecie Niepodległości Polski. W ubiegłym roku do grona organizatorów dołączyli nasi Absolwenci i ich Koledzy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.

W tym roku, z racji 190. rocznicy wybuchu powstania, III Inscenizacja Nocy Listopadowej miała być inna… I będzie inna! Co prawda nie takie były nasze plany, ale może jeszcze nie nadszedł czas na ich realizację.

A zatem w tym roku, z uwagi na panujące w Polsce warunki, Inscenizacja Nocy Listopadowej będzie wyjątkowo wymagająca. Dlaczego? Ponieważ będzie to Inscenizacja indywidualna. Nie uda się nam już ukryć w tłumie krzyczących powstańców. Nie będziemy mogli wołać zza pleców kolegów „precz z caratem”. W tym roku zrzucamy powstańcze maski i występujemy z otwartą przyłbicą. Działamy więc tak, jak patron naszego wydarzenia – Artur Zawisza Czarny, który poniósł bohaterską śmierć 26 listopada 1833 r. W momencie egzekucji dał on najpiękniejsze świadectwo patriotyzmu.

W tym roku prosimy Państwa właśnie o świadectwo patriotyzmu, ale także o wielką odpowiedzialność. III Inscenizacja Nocy Listopadowej będzie trwała od 26 listopada (dzień śmierci Zawiszy) do 29 listopada (dzień wybuchu powstania). Zachęcamy, aby w tych dniach indywidualnie udać się pod pomnik Artura Zawiszy Czarnego w Alejach Sienkiewicza w Łowiczu i tam oddać hołd zarówno naszemu bohaterowi jak i wszystkim uczestnikom powstania listopadowego. Pomocne w tym mogą okazać się materiały (wiersze i zdjęcia), które zamieszczamy na naszym profilu https://www.facebook.com/patriotyzmwspolczesnie

Zachęcamy także do samodzielnego przygotowania portretów Artura Zawiszy Czarnego, głośnego odczytania wierszy lub zaśpiewania „Warszawianki”. Liczymy na to, że zechcą Państwo podzielić się swoją postawą patriotyczną i zamieszczą zdjęcia lub filmy pod wydarzeniem na naszym profilu Facebook.

Jeszcze raz informujemy, że tegoroczna inscenizacja ma charakter indywidualny.

Co roku otrzymywali Państwo od nas pamiątkowe przypinki. Będą i tym razem. O miejscu i terminie odbioru poinformujemy w osobnej wiadomości.

Data dodania: 2020-11-27 07:38:42
Data edycji: 2020-11-27 07:55:03