Innowacja „Jesteśmy częścią natury”

„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę,

a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”

Albert Einstein

Wiele problemów z jakimi boryka się współczesny człowiek wynika z tego, iż zapomina on o tym, że jest częścią natury i bez niej nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Wpływ człowieka na środowisko  oraz ogromne zmiany jakie się z tym wiążą, skłaniają do refleksji nad tym, jakie działania należy podjąć, by chronić i troszczyć się o przyrodę? Odpowiedzią na tę potrzebę były w roku szkolnym 2023/2024  zajęcia koła ekologicznego,  prowadzone z uczniami klasy I a w ramach innowacji „Jesteśmy częścią natury”. Odbywały się one raz w tygodniu w nowej pracowni ekologicznej, stworzonej dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Na zajęciach uczniowie poszerzali wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczej, prowadzili obserwacje i inspirujące eksperymenty m.in. posadzili drzewo owocowe, stworzyli podwyższoną grządkę permakulturową, na której przez cały rok obserwowali życie rośli (tulipany, fasola, dynia), poznawali z bliska zmiany zachodzące w przyrodzie w poszczególnych porach roku na podstawie obserwacji drzewa rosnącego w szkolnym ogrodzie, zgłębiali życie mrówek i innych zwierząt w oparciu o teksty literackie, przyrodnicze filmy edukacyjne i bezpośrednią obserwację w najbliższym środowisku. Wzięli również udział w projekcie Polskiej Akcji Humanitarnej „Światowy Dzień Wody z PAH” ścieżka - „Wirtualna woda”, co przyczyniło się do zwiększenia się świadomości na temat globalnych wyzwań wodnych, stworzenia gazetki ściennej na szkolnym korytarzu i organizacji „wymianki zabawek”.

Podobne działania przyjazne środowisku, będą kontynuowane w roku szkolnym 2024/2025.

Monika Przytulska

Data dodania: 2024-06-19 10:50:25