In varietate concordia, czyli Europejski Dzień Języków

W tej łacińskiej sentencji kryje się istota wspólnoty państw europejskich zjednoczonych w różnorodności - in varietate concordia. Co roku, z inicjatywy Rady Europy, 26 września odbywa się Europejski Dzień Języków, wynikający z przekonania, że różnorodność językowa stanowi kluczowe narzędzie do wzajemnego porozumienia i odkrycia bogatego dziedzictwa kulturowego Europy.

W naszej szkole świętowaliśmy tę wielokulturowość i wielojęzyczność w ubiegły piątek. Zadaniem uczniów klas 4-8 było zapoznanie się z obyczajami wylosowanego państwa, przygotowanie plakatu, przebranie się oraz zapamiętanie pięciu słówek z zakresu podstawowego savoir-vivre w języku danego kraju: dzień dobry, dziękuję, proszę, cześć, do widzenia. Na lekcjach języków obcych poznawaliśmy ciekawostki o językach i niezwykłe miejsca w Europie w formie gier i quizów, między innymi dzięki materiałom dostępnym na stronie https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/pl-PL/Default.aspx.

Było wesoło, gwarno i różnorodnie. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i pomysłowością włączyli się w to święto, za co zostali nagrodzeni drobnymi upominkami pełnymi witamin na jesienne dni oraz ocenami za aktywność. Dzięki połączonym siłom Bibliofilów i Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami, nauczycielom języków i wychowawcom Europejski Dzień Języków przyczynił się do uświadomienia nam wszystkim, w jak różnorodnej i wielojęzycznej Europie żyjemy.

Małgorzata Wiśniewska

Data dodania: 2022-10-10 22:53:17