II Inscenizacja Nocy Listopadowej

29 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły wspólnie z absolwentami przygtowali dla mieszkańców Łowicza II Inscenizację Nocy Listopadowej. Wydarzenie było kontynuacją zeszłorocznej Inscenizacji, którą uczniowie SP7 przygotowali z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym roku uczniowie naszej szkoły wspólnie z absolwentami (Mateuszem Motylem i Adamem Szczęsnym – obecnie uczniami I LO im. Józefa Chełmońskiego oraz Krzysztofem Kłosem i Mateuszem Kołaczykiem – obecnie uczniami ZSP nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu) przypomnieli mieszkańcom miasta lokalnych bohaterów powstania listopadowego – Artura Zawiszę Czarnego i gen. Stanisława Klickiego.

Inscenizacja rozpoczęła się o godz. 16:40 równocześnie w dwóch miejscach: pod pomnikiem powstańców styczniowych na Nowym Rynku oraz pod tablicą Napoleona na Starym Rynku. Z tych miejsc wyruszyły grupy uczestników inscenizacji, które przeszły ulicą Zduńską i udały się pod pomnik Artura Zawiszy Czarnego w Alejach Sienkiewicza w Łowiczu. Podczas przemarszu uczestnicy wznosili patriotyczne okrzyki (m.in. „Niech żyje Polska”, „Przecz z caratem”, „Jeszcze Polska nie zginęła”). Po dotarciu pod pomnik Zawiszy rozpoczął się krótki apel pamięci, w trakcie którego przypomniano sylwetki lokalnych bohaterów powstania. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali „Warszawiankę”. Następnie burmistrz Łowicza pan Krzysztof Jan Kaliński złożył kwiaty i znicz pod pomnikiem Zawiszy oraz podziękował zebranym za udział w Inscenizacji.

Uczniowie SP7 podziękowali za liczne przybycie młodzieży z I LO im. Józefa Chełmońskiego oraz z ZSP nr 1 im. 10 Pułku Piechoty. Podziękowania skierowano także do pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Łowiczu za użyczenie nagłośnienia.

Opracowanie tekstu: Piotr Wysocki

Data dodania: 2019-12-04 09:59:14