„Dobrze, że jesteście dzisiaj tu obecni”

Imię Jana Pawła II nosi wiele szkół w Polsce. Nasza jest jedyną, która miała zaszczyt gościć swojego patrona i dumnie nosi jego imię. To właśnie tutaj, 25 lat temu, Papież Polak zaszczycił swoją obecnością łowiczan i diecezjan. Dlatego 14 czerwca 2024 roku spotkaliśmy się na uroczystości upamiętniającej tę wizytę. Uczniowie z tej okazji przygotowali akademię.

W sali gimnastycznej zgromadziła się społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Wśród nich byli przedstawiciele łowickiego Kościoła, na czele z administratorem apostolskim diecezji łowickiej biskupem Wojciechem Osialem i biskupem seniorem Andrzejem Franciszkiem Dziubą. Przybyli również samorządowcy: wiceburmistrz Łowicza Jacek Kłos, wicestarosta łowicki Krystan Cipiński, wójt gminy Łowicz Krzysztof Igielski, a także dyrektorzy szkół podstawowych z Łowicza i okolic.

Obecni obejrzeli montaż słowno-muzyczny „Dobrze, że jesteście dzisiaj tu obecni”. To słowa z homilii Jana Pawła II w Łowiczu, które Ojciec Święty skierował do dzieci i młodzieży.

Zebrani dowiedzieli się, jak doszło do tego, że papież Polak odwiedził nasze miasto i jak wyglądały przygotowania do wizyty Ojca Świętego. Można było również wysłuchać fragmentów kazania. Występujący zaśpiewali kilka utworów, w tym ulubioną pieśń Ojca Świętego – „Barkę”.

Po akademii goście i przedstawiciele społeczności szkolnej udali się przed głaz upamiętniający miejsce celebry na krótką modlitwę, złożyli kwiaty, zapalili znicze. Następnie wszyscy przeszli do Izby Patrona, gdzie można było zobaczyć pamiątki związane z pobytem Jana Pawła II w Łowiczu. Na koniec obecni skosztowali wadowickie kremówki.

Piątkowa uroczystość w naszej szkole wpisała się w diecezjalne obchody jubileuszu 25-lecia pielgrzymki papieża Jana Pawła II w Łowiczu.

Aleksandra Kłosińska

Ewa Stępniewska