Uprzejmie informujemy, że z dniem 08.03.2024 r. SP7 Łowicz posiada nowy adres e-mail: sekretariat@sp7lowicz.pl. Prosimy o aktualizację naszego adresu w Państwa skrzynce kontaktowej.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Ciekawa książka historyczna

 

Nasz Kolega, nauczyciel historii dr Piotr Wysocki spotkał się podczas studiów z powiedzeniem jednego z jego profesorów: „jeśli czegoś nie wiesz, napisz o tym książkę”. Wierny tej mądrej zasadzie zaczął badać losy Rosjan zamieszkujących niegdyś jego rodzinne miasto – Łowicz.

 

Celem dalszych badań było pokazanie społeczności rosyjskiej zamieszkującej również pozostałą część centralnej guberni Królestwa Polskiego – gubernię warszawską – w latach 1864-1915. Napływ Rosjan na ziemie polskie nasilił się po klęsce powstania styczniowego. Rosjanie przebywali tu do wybuchu I wojny światowej i ewakuacji w latach 1914-1915. Przedmiotem badań byli Rosjanie mieszkający w miastach guberni warszawskiej (szczególnie w miastach powiatowych), z wyjątkiem stolicy guberni warszawskiej – Warszawy, która jako stolica Królestwa Polskiego, stanowi zagadnienie na osobną pracę. Rozprawa przedstawia najbardziej reprezentatywne grupy Rosjan: naczelników powiatów, naczelników straży ziemskiej, strażników ziemskich, naczelników zarządów żandarmerii, żołnierzy, strażników granicznych, prawosławnych duchownych, starostów cerkiewnych, dyrektorów i inspektorów szkół, nauczycieli, ponadto kobiety (w tym nauczycielki) oraz dzieci. Przybywali oni tu, aby realizować politykę caratu, ale także, a może przede wszystkim, aby rozwijać własne kariery zawodowe, spełniać marzenia o bardziej dostatnim życiu, szukać szczęścia.

Dzieło Piotra składa się z siedmiu rozdziałów o układzie rzeczowym, epilogu oraz aneksu.

 

Określając wartość książki posłużmy się fragmentami dwóch recenzji badawczych.

 

Recenzja dra hab. Krzysztofa Latawca, prof. UMCS

„Autor umiejętnie w prowadzonej narracji formułuje swoje tezy. W sposób logiczny wspiera je cytowanymi źródłami. Przywołuje przy tym twierdzenia zawarte w dostępnej literaturze przedmiotu. Bardzo ważne, że nie dopuszcza się nadinterpretacji wykorzystywanego materiału źródłowego. Sprawnie posługuje się metodą statystyczną i porównawczą.”

 

Fragment recenzji dra hab. Jacka Legiecia, prof. UJK

"Praca oparta została na imponującej wręcz bazie źródłowej. Warto podkreślić, że Autor wykorzystał wszystkie w zasadzie dostępne w kraju materiały archiwalne, a sposób ich wykorzystania świadczy o wysokich umiejętnościach warsztatowych, badawczych i językowych. Na uwagę zasługuje również znakomite wykorzystanie obszernego, a nie zawsze docenianego przez badaczy, materiału ikonograficznego. [...] Na uwagę zasługuje dociekliwość badawcza, benedyktyńska wręcz cierpliwość w zbieraniu i analizowaniu źródeł, umiejętność wyciągania wniosków i formułowania syntetycznych podsumowań. Autor jasno prezentuje wyniki swoich badań, operując bogatym językiem i potoczystym stylem".

 

Gratulujemy i dziękujemy wspaniałemu Koledze za wartościową książkę oraz ciepłe słowa pełne serdeczności skierowane do przyjaciół!

 

Data dodania: 2021-01-12 21:13:49
Data edycji: 2021-01-12 21:46:08
Ilość wyświetleń: 1365

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej