Nasz Kolega, nauczyciel historii dr Piotr Wysocki spotkał się podczas studiów z powiedzeniem jednego z jego profesorów: „jeśli czegoś nie wiesz, napisz o tym książkę”. Wierny tej mądrej zasadzie zaczął badać losy Rosjan zamieszkujących niegdyś jego rodzinne miasto – Łowicz.
Celem dalszych badań było pokazanie społeczności rosyjskiej zamieszkującej również pozostałą część centralnej guberni Królestwa Polskiego – gubernię warszawską – w latach 1864-1915. Napływ Rosjan na ziemie polskie nasilił się po klęsce powstania styczniowego. Rosjanie przebywali tu do wybuchu I wojny światowej i ewakuacji w latach 1914-1915. Przedmiotem badań byli Rosjanie mieszkający w miastach guberni warszawskiej (szczególnie w miastach powiatowych), z wyjątkiem stolicy guberni warszawskiej – Warszawy, która jako stolica Królestwa Polskiego, stanowi zagadnienie na osobną pracę. Rozprawa przedstawia najbardziej reprezentatywne grupy Rosjan: naczelników powiatów, naczelników straży ziemskiej, strażników ziemskich, naczelników zarządów żandarmerii, żołnierzy, strażników granicznych, prawosławnych duchownych, starostów cerkiewnych, dyrektorów i inspektorów szkół, nauczycieli, ponadto kobiety (w tym nauczycielki) oraz dzieci. Przybywali oni tu, aby realizować politykę caratu, ale także, a może przede wszystkim, aby rozwijać własne kariery zawodowe, spełniać marzenia o bardziej dostatnim życiu, szukać szczęścia.
Dzieło Piotra składa się z siedmiu rozdziałów o układzie rzeczowym, epilogu oraz aneksu.
Określając wartość książki posłużmy się fragmentami dwóch recenzji badawczych.
Recenzja dra hab. Krzysztofa Latawca, prof. UMCS
„Autor umiejętnie w prowadzonej narracji formułuje swoje tezy. W sposób logiczny wspiera je cytowanymi źródłami. Przywołuje przy tym twierdzenia zawarte w dostępnej literaturze przedmiotu. Bardzo ważne, że nie dopuszcza się nadinterpretacji wykorzystywanego materiału źródłowego. Sprawnie posługuje się metodą statystyczną i porównawczą.”
Fragment recenzji dra hab. Jacka Legiecia, prof. UJK
"Praca oparta została na imponującej wręcz bazie źródłowej. Warto podkreślić, że Autor wykorzystał wszystkie w zasadzie dostępne w kraju materiały archiwalne, a sposób ich wykorzystania świadczy o wysokich umiejętnościach warsztatowych, badawczych i językowych. Na uwagę zasługuje również znakomite wykorzystanie obszernego, a nie zawsze docenianego przez badaczy, materiału ikonograficznego. [...] Na uwagę zasługuje dociekliwość badawcza, benedyktyńska wręcz cierpliwość w zbieraniu i analizowaniu źródeł, umiejętność wyciągania wniosków i formułowania syntetycznych podsumowań. Autor jasno prezentuje wyniki swoich badań, operując bogatym językiem i potoczystym stylem".
Gratulujemy i dziękujemy wspaniałemu Koledze za wartościową książkę oraz ciepłe słowa pełne serdeczności skierowane do przyjaciół!
99-400 Łowicz
Młodzieżowa 15