Internet towarzyszy nam każdego dnia. Z najnowszej edycji badań NASK „Nastolatki 3.0” wynika, że młodzież spędza w sieci w swoim czasie wolnym średnio 4 godziny i 50 minut dziennie, natomiast w weekendy – ok. 6 godzin i 10 minut. Sieć ułatwia uczniom naukę, szybką komunikację czy wyszukiwanie informacji, jednak czy wszystkie przekazy, jakie docierają do nich przez internet, możemy zawsze uważać za prawdziwe i bezpieczne?
Często myśląc o szkodliwych treściach w sieci, skupiamy się na materiałach przedstawiających przemoc, zachowania destrukcyjne i patologiczne. Zapominamy, że fałszywe wiadomości również mogą być niebezpieczne, w szczególności dla młodych odbiorców.
W najnowszej aktualności z serii „Bezpieczni w sieci z OSE” wyjaśniamy, czym są fake newsy i dlaczego mogą szkodzić, oraz podpowiadamy, jak nie wpaść w pułapkę dezinformacji.
Szokują, wprowadzają w błąd i niejednokrotnie naruszają bezpieczeństwo w sieci. Fałszywe wiadomości (tzw. fake newsy) to często przekazy o charakterze sensacyjnym i przesadzonym, publikowane m.in. w serwisach internetowych czy mediach społecznościowych. Ich celem jest manipulacja, dezinformacja, wprowadzanie odbiorców w błąd, pozwalające ich twórcom osiągnąć konkretne korzyści, np. finansowe, polityczne.
Fake newsami mogą być m.in. posty w mediach społecznościowych, newsy w serwisach internetowych, tweety, komentarze pod artykułami, teksty propagandowe, a nawet memy. Szokujący charakter tego typu przekazów przyciąga uwagę, składania do kliknięcia, zapoznania się z nim i podzielenia wiadomością z innymi, co wpływa na szybkie rozprzestrzenianie się dezinformującej treści. Często zdarza się, że fałszywe wiadomości mają na celu kreowanie nieprawdziwego obrazu rzeczywistości i mogą wywierać negatywny wpływ na emocje, kształtować poglądy czy zachowania różnych grup społecznych.
Fałszywe posty lub strony coraz częściej stają się też narzędziem do przeprowadzenia ataków phishingowych – takie treści mogą zawierać linki przekierowujące do kolejnych, zainfekowanych, witryn internetowych lub kierować na fałszywe strony serwisów społecznościowych, wymuszając zalogowanie i w ten sposób narażając nas na utratę danych i/lub środków finansowych.
Każdego dnia użytkownicy internetu są odbiorcami setek wiadomości, które często mogą okazać się fałszywymi wiadomościami. Jak więc nie wpaść w pułapkę fake newsów i uniknąć zmanipulowania przez internetowych oszustów?
Nie daj się epidemii dezinformacji!
Fałszywe wiadomości, z jakimi na co dzień stykamy się w sieci, mogą mieć szkodliwy wpływ nie tylko na dorosłych, ale też dzieci czy nastolatki. Warto więc już od najmłodszych lat uczulać młodych na niebezpieczeństwa związane z rozprzestrzenianiem się w internecie fake newsów oraz uczyć dobrych praktyk, które pomogą odnaleźć się w wirtualnej informacyjnej dżungli.
Dowiedz się więcej na temat fałszywych wiadomości z plakatu „Fake newsy” oraz broszury „Fake newsy, bańki informacyjne, teorie spiskowe” przygotowanych przez ekspertów Akademii NASK.
99-400 Łowicz
Młodzieżowa 15