Nasza szkoła po raz dziesiąty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile.
W kwietniu 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Dla upamiętnienia tego dramatycznego wydarzenia - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od dwunastu lat organizuje akcję Żonkile.
Aktywiści należący do koła czytelniczego „Bibliofil” przygotowali z tej okazji wystawę w holu szkoły dotyczącą powstania oraz wycięli ponad 300 papierowych kwiatów, które w piątek, 19 kwietnia, rozdawali uczniom i pracownikom naszej szkoły. Ponadto tego dnia uczniowie starszych klas obejrzeli filmy edukacyjne przygotowane przez Muzeum Polin. Zainteresowani tematyką mogli w bibliotece szkolnej wysłuchać krótkiej prelekcji na temat historii ludności pochodzenia żydowskiego zamieszkującej przed II wojną światową w Łowiczu.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil jest zatem symbolem zbiorowej pamięci o wszystkich, którzy
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
Ewa Stępniewska
99-400 Łowicz
Młodzieżowa 15